PAYLAŞ

Warcraft evreninin oluşumunu anlattığımız Lore serisinin ikinci bölümüyle karşınızdayız. Bu yazımızın konusu evreni oluşturan güçler ve bunların etkileri üzerine olacak. Bir çoğumuz oyun içerisinde bu güçleri bir silah olarak kullanıyoruz, şimdi ise bu güçlerin nereden geldiğini irdeleyeceğiz.

Yazımızın ilk bölümü olan “Evren, Titanlar ve Burning Legion’ın Doğuşu“nda evrenin doğuş hikayesinden bahsetmiştik. Işık ve Boşluk’un güçlerinden doğan Büyük Karanlık’ta 6 büyük gücün ve bunların altında birçok farklı gücün rol oynadığını görüyoruz. İkili olarak birbirlerin zıt olan bu güçlere baktığımızda ilk gördüğümüz güçler Işık ve Gölge (Light – Shadow). Evrene düzen getirme amacıyla hareket eden Titan’ların kullandığı güç Düzen, bunun karşısında da Burning Legion’da gördüğümüz Kargaşa gücü var (Order – Disorder). Son olarak karşımıza çıkan ikili ise Yaşam ve Ölüm (Life – Death). Bu güçler arasında şimdiye dek süregelmiş bir evren var ve bizler bu güçlerin birbiri arasındaki savaşın ortasındayız diyebiliriz.

The Higher Powers of WarcraftIşık ve Gölge (Light – Shadow)

Işık ve Gölge, varoluşun en temel güçleridir. Yaradılışlarının doğasından gelen çatışmalarına rağmen, kozmik miktarda birbirlerine bağlıdırlar. Biri diğeri olmadan var olamaz. Saf Işık ve Gölge, gerçekliğin sınırlarının dışında bir yerlerde varlıklarını sürdürürler ancak varoluşlarının izleri fiziksel evrende de bulunmaktadır. Aydınlık Holy Magic olarak görünürken, Karanlık Shadow Magic (aynı zaman da “Void” olarak da anılır) olarak görünmektedir.

Yaşam ve Ölüm (Life – Death)

Yaşam ve Ölüm’ün güçleri, fiziksel evrende yaşayan her canlıya hükmetmektedir. Genel olarak Nature Magic olarak bilinen Yaşam’ın enerjileri, tüm varlıkların büyümesini ve yenilenmesini destekler. Necromantik Büyü formundaki Ölüm ise, Yaşama karşıt olarak hareket eder. Ölümlü kalplerde umutsuzluğu besleyen ve içten içe çöküşe götüren kaçınılmaz bir güçtür.

drain lifeDüzen ve Kargaşa (Order – Disorder)

Düzen ve Kargaşa’nın güçleri, fiziksel evrende bulunan kozmik düzeni yönetirler. Düzen gerçeklikte genelikle kendini Arcane Magic olarak göstermektedir. Bu tip bir enerji, doğası ötürü dengesizdir ve bu enerjiyi kullanmak yoğun bir dikkat ve konsantrasyon gerektirmektedir. Diğer taraftan Kargaşa, yüksek derecede yıkıcı Fel Magic olarak görülür. Bu acımasız ve aşırı derecede bağımlılık yapan enerji, kaynağını yaşayan varlıkların yaşam enerjisinden sağlamaktadır.

Elementler

elementsAteş, hava, toprak ve su elementleri fiziksel evrende tüm maddelerin temel yapı taşıdır. Şamanistik kültürler çok uzun bir süre elementler ile uyum içinde ya da onlara hükmederek yaşamanın yollarını aradılar. Bunu başarabilmek için de Ruh ve Çürüyüş’ün (Spirit ve Decay) en eski güçlerine başvurdular. Elementler ile dengeyi sağlamaya çalışanlar Ruh gücüne bel bağlamışlardır. (Shaman’lar tarafından “beşinci element” ya da monk’lar tarafından “chi” olarak anıldığı olmuştur.) Bu hayat veren güç, varoluş içindeki her şeyi birbirine bağlar ve birleştirir. Çürütme ise şamanların elementlere hükmetmek ve onları kendi silahları haline getirebilmek için kullandıkları bir araçtır.

Ateş
Pozitif Yanı: Tutku
Negatif Yanı: Öfke
Hava
Pozitif Yanı: Akıllılık
Negatif Yanı: Delilik
Ruh
Pozitif Yanı: Cesaret
Negatif Yanı: Saflık
Su
Pozitif Yanı: Dinginlik
Negatif Yanı: Kararsızlık
Toprak
Pozitif Yanı: Stabilite
Negatif Yanı: İnatçılık
Çürüyüş
Pozitif Yanı: Verimlilik
Negatif Yanı: Zalimlik

Devamı – Bölüm 3: Varoluş’un Alemleri ve Evrenin Sakinleri

Kaynak: World of Warcraft: Chronicle Volume 1

4 YORUMLAR

  1. vala ne diyim tbrk ediyorum sizleri başarılar diliyorum 🙂 bu arada wow guild falan varsa oyuna yeniden başlıyorum eski acc satıgımdan dolayı yeni baştan kasmayı dusunuyorum zevk alarak 🙂 varsa guild falan gelmek isterim yer varsa raidlerde 🙂

    • Güzel yorumlar için tekrardan teşekkürler Abdullah, şu an Twisting Nether’da bir guild’imiz var Simurg Gaming olarak. Ancak Legion Beta ve Overwatch bir hayli vaktimizi aldığı için pek orada online bulunamıyoruz. Ama iki sohbetin belini kırmak beraber birşey yapmak isteyen herkese kapımız açık 🙂 http://simurg-gaming.com/hakkimizda/ kısmında yazdığımız BattleTag’lerimiz aracılığıyla herhangi birimizle iletişime geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK