PAYLAŞ

Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz Warcraft filmi sonunda Türkiye’de seyircilerle buluştu. WoW evreninin ilk filmi olan Warcraft’da hikayemiz, insanlar ve orkların ilk karşılaşması olan Warcraft 1 oyununun zaman dilimi. Serinin ilk filmi olması sebebiyle tabii ki şu an oyunda gördüğümüz kahramanlardan ziyade bir üst jenerasyonunu görüyoruz. Film, hikayeyi anlatış bakımından oyunun getirdiği hikayeyle uyumlu olsa da farklılık gösteren bazı noktaları var. Ancak bu ufak değişiklikler, filmin bütünlüğü ve kısıtlamaları doğrultusunda yerinde kullanıldığı için bizden tam not aldı diyebiliriz. Farklı olan noktaları da yazımızın sonunda anlatacağız, tabii Spoiler olan kısımları belirterek!

Filmde neler oluyor?

Öncelikle Warcraft hikayesinin orijinini bilmeyenler veya hatırlamak isteyenler için ufak bilgiler verelim, hikayemiz ölmekte olan gezegenlerinden kaçmak isteyen ork klanlarının, Azeroth’a gelmesiyle başlıyor. Normalde güçlü şamanistik bağlarıyla yaşamaya çalışan güçlü avcılar olan orklar, Warlock Gul’dan yüzünden yollarından çıkarak yeni bir dünyaya ayak basıyorlar. Yaşam enerjisinden beslenen kötü Fel büyülerinden güç alan Gul’dan, bu şekilde etrafındaki yaşamı da tehdit eden bir güç barındırıyor. Ancak tüm ork klanları Gul’dan kadar kötü değil, Frostwolf klanının lideri Durotan zorunda kaldığı için klanını Dark Portal’dan geçiriyor. Kendisi gelecekteki Horde’un ünlü lideri Thrall’ın babası. İnsanların kralı ise şu anki kral Varian Wrynn’in babası Llane Wrynn. Büyücülerin şehri Dalaran henüz Archmage Antonidas’ın kontrolünde.

Şimdiye kadar gördüğümüz Warcraft Lore’u ile ufak tefek farklılıklar olduğunu söylemiştik. Yazının bu kısmından sonrasının Spoiler barındırdığını hatırlatalım.

Fel Büyüsü

Öncelikle Fel büyüsü, Warcraft evreninde varolmasına rağmen filmde tüm kötülüklerin anası gibi gösterilmiş. Bu büyü aslında kötü tanrı Sargeras’ın kontrolündeki Burning Legion’dan geliyor. Normalde ork klanlarının Burning Legion’ın kontrolüne girmesine ilk adımı atan, Gul’dan’ın hocası shaman Ner’zhul’du. Ancak Burning Legion’ın en büyük generallerinden biri olan Kil’jaeden tarafından kandırıldığını anladığında geri adım atmak istemesine rağmen çok geç kalmış oluyor, yerini ise çırağı Gul’dan alıyordu. Gul’dan Horde’un yöneticisi değildi, ancak Warchief Blackhand onun kuklası haline gelmiş durumdaydı ve aslında Horde’un Shadow Council denilen Warlock’lar tarafından yönetildiğinden habersizdi.

Ve tabi çoğumuzun bildiği Mannaroth’un kanını içme davası var. Bu da filmde bulunmayan detaylardan biri, aslında orkların öldürme isteği ile dolu canavarlar olarak kötü tarafa geçmesinin sebebi bu kanı kabul etmeleri oluyordu. Kanı ilk içen ise Grommash Hellscream’di. Grom filmde de varlık gösteriyor ama ismi geçmemiş. Durotan ise bu kanı klanına içirmemişti, ancak Dark Portal’dan geçmeyi kabul etmişti. Ama portaldan geçtikten sonra klanını alıp Alterac dağlarına götürmüştü. Filmde Durotan daha geniş bir yer buluyor ve sürekli Horde ile beraber görünüyor. Durotan ve eşi Draka aslında Gul’dan’ın peşlerinden gönderdiği suikastçiler tarafından öldürtülüyordu. Oğulları ise insanlar tarafından bulunup büyütülüyor, ki bunu ilerleyen filmlerde göreceğiz.

Orgrim Doomhammer ve Frostwolf Klanı

Orgrim Doomhammer Durotan’a ihanet etmiş olarak görünüyor, ama aslında durum böyle bir ihanet değildi. Orgrim zaten Blackrock klanından bir ork, aslında kendisinin Frostwolf’lar ile alakası yok. Blackhand’in sağ kolu olarak hareket ettiği için kendi klan liderine sadakat gösteriyordu, ama bu Durotan’la eskiden beri arkadaş olduğu ve yanlış birşeyler gördüğü gerçeğini değiştirmiyor tabii.

Garona ve Anduin Lothar

Garona’nın Anduin Lothar ile duygusal bir bağı işlenmiş; aslında Garona, Gul’dan tarafından büyüyle esir alınmış bir suikastçi. King Llane’i öldürdüğü doğru ancak bu şartlarda değildi, esir zihniyle yaptığı bir durumdu. Burada Hollywood’un filme kattığı ekstra romantikliği izlemiş oluyoruz, artık alıştık sanırım. Gerçi Garona, Medivh ile yakınlaşıyor ve Medivh’den hamile kalıyordu, bunu filmde göremedik. Medivh’in kötü olmasının sebebi ise annesinin karnındayken Sargeras’ın, ruhunun bir kısmını kendisine aktarmasıydı.

Alodi Kimdir?

Alodi denilen varlık aslında ilk Guardian ve Medivh’in öncülerinden, ancak Dalaran’da gördüğümüz siyah kutu ekstra bir kurgu olmuş. Alodi bir de erkek olmalıydı? Neden bayan olmuş bir fikrimiz yok. Guardian’ın hikayesinin derinleştirilmesi için yapılmış bir sahne olduğu belli. Belki de Khadgar’ın emin olmasını en kısa yoldan sağlamak için filme eklenmişti. Karazhan kulesinde görünmesi ve kitabı işaret etmesi gibi detaylar da oyunun dünyasından gelmiyor. Hikayenin devamlılığı için eklendiği hissediliyor.

Guardian Medivh

Dark Portal’ın açık kalması için Medivh’in sürekli büyü yapması gibi bir durum aslında yoktu. Portal açılmıştı ve kapatan kişi aslında Khadgar’ın kendisiydi. Hatta bu esnada çok genç olmasına rağmen saçları beyazlıyordu. Bunun yanında orkların Azeroth’a ilk gelişlerinde bir portal kapısından ziyade göl gibi bir alandan çıktıklarını görüyoruz. Görsel olarak etkileyici olsa da normalden farklı olan durum, Medivh’in de bu tarafta bir Portal kapısı inşa etmiş olmasıydı. Filmde ise kapıyı ilk gelen orkların inşa ettiğini görüyoruz.

Filmde görünen elf’lerle ilgili kafası karışık insanlar olduğu için eklemek istedik, bu zaman diliminde Night Elf’ler yok, henüz Kalimdor kıtası ziyaret edilmemiş durumda. Film için bu hikaye değiştirilecek mi bilmiyoruz ama şimdilik görünen o ki bize göz kırpan elfler, şimdiki Blood Elf’lerin kıyım öncesi halleri olan High Elf’ler.

Yine de önceden söylediğimiz gibi hikayenin akışında ana hatlar korunmuş, Warcraft’ın çok geniş bir evren olduğunu tekrar etmemiz lazım. Bu kadar detayın olduğu bir dünyada hikayeden bazı kopukluklar olmuş olsa bile fan’ları tatmin edecek bir film olduğunu söylememiz lazım.

Biz izlediğimiz filmi beğendik. Yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz.

6 YORUMLAR

  1. Warcraft dunyasi yazinizi okuduktan sonra izleseymisim keske simdi bi cok sey anlam kazandi. Ama filmi izlerken nedense biseyler eksik dedim . 6 yildir wow oynuyorum konularin bir kismina uzagim ama 10 uzerinden 7 veriyorum ben.

  2. Herkesin neden bu kadar beğendiğini açıkçası anlamadım, anlatımda eksiklikler var sürekli bir romantizm içeriği. Görsel efektler de savaş sahnelerinde sırıtmış. Devamında toparlarlar inşallah.

  3. Imax’te gidilmesi lazım kesin 🙂 Bazı sahnelerde ağzım açık kaldı. Warcraft eskiden oynamıştım hikayesi pek umurum degildi ama çok güzel fantastik bir film olmuş. Herşey umduğumdan katbekat iyi çıktı.

  4. 5-6 film çekerler trilyonlar indirirler cebe temiz iş valla XD XD blizzard’ın gözü doymadı arkadaş XD

  5. evet film güzel , dediğiniz gibi bazı değişikler mevcut, olaya çok fazla dramasyon katmışlar. tamam, drama filmleri severim ama bu WARCRAFT .

BİR CEVAP BIRAK