PAYLAŞ

Her alanda olduğu gibi, oyun sistemlerinde de teknoloji çılgın bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Geleneksel bilgisayar oyunları yavaş yavaş yerini komplike oyun sistemlerine bırakmaya başladı. Biz hala klavye mouse ikilisini bırakamasak da, yeni teknolojileri de merak etmeden duramıyor insan. İşte önümüzdeki yıllarda hayatımıza girecek teknolojiler!

1. Yüz Tanıma

E biliyoruz, yüz tanıma zaten uzun zamandır var, ancak bu teknoloji gittikçe gelişiyor. Yeni yüz tanıma teknolojileri oyunlarda mimiklerinizi takip edip buna göre tepki verebiliyor. Intel RealSense 3D kamera, yüzü 78 noktasından tanıyan oyunlar geliştirilmesini sağlıyor. Oyun çok zor geldi de canınız mı sıkıldı, yüz ifadenizden bu anlaşılıp oyun zorluğu düşürülebiliyor mesela!

2. Ses Tanıma

Basit komutları tanımanın yanında, yeni oyun sistemlerine detaylı ses tanıma teknolojisi geliştiriliyor. Sadece açıl kapan komutları değil, oyun içerisinde veya dışında daha detaylı komutları algılayabilecek bu sistem, neredeyse konuştuğunuz her şeyi anlayacak kabiliyete sahip olacak.

3. Hareket ile Kontrol

Yeni RealSense teknolojisi ile büyük ihtimal gamepad kullanmaya bile gerek kalmayacak. FPS ve diğer oyunları sadece el hareketleri ile bile oynamak mümkün hale geliyor. 3D kamera elinizdeki 22 noktayı tanıyarak parmak hareketlerinizi bile kontrol mekanizması olarak tanıyabiliyor

4. Muhteşem Grafikler ve Yüksek Çözünürlük

Bu kısmı an be an şahit olarak görüyoruz, her çıkan oyun bir öncekinden daha gerçekçi hale geliyor. 4k ve üzeri çözünürlükler ile de grafiklerin gerçekçiliği katlanarak artıyor, şu an platformların gücü bile bu hıza ulaşmakta zorlanıyor.

5. Sanal Gerçeklik (VR)

VR destekli konsollar tam olarak yaygınlaşmadı ama potansiyelleri geliştirilmeye devam ediyor. VR teknolojisi ile ne derecede gerçek oyun deneyimleri yaşayabileceğimizi örnek komik videolardan görüyoruz bence. Düştüğünü zannedip kendini yere atan insanlara şimdi gülüyoruz ama bu deneyim bizim için de çok yakın unutmayın!

6. Arttırılmış Gerçeklik

Bunun sanal gerçeklikten bir farkı var, Unutmayın VR gözümüze geçirdiğimiz ve sadece ekranı gördüğümüz sistemler, ancak arttırılmış gerçeklikte bulunduğumuz odayı veya ortamı bir oyuna çevirebilme kabiliyetine sahip komplike mekanizmalar. Hiçbir şey gerçek deneyim gibi olmaz diyen ve VR’a sıcak bakmayanları buraya alalım!

7. Giyilebilen Oyun Teknolojileri

Giyilebilen teknoloji, saat, gözlük vb. aygıtlarla geliştikçe oyun sektörüne de ister istemez bulaşıyor. Bu teknoloji ile öyle muhteşem oyun deneyimleri beklemiyoruz açıkçası ama kendi çapında bizi eğlendirecek uygulamaları mutlaka olacak. Merakla bekliyoruz.

8. Mobil Oyunlar

Oyun sistemleri gelişiyor ama mobil oyunları da unutmayalım, akıllı telefonlarda da çılgın bir gelişme var bunu biliyoruz. Hem daha gelişmiş aygıtlar, hem de bulut teknolojisi ile optimize edilmiş oyunlar gerçek zamanlı oyunlarda özellikle büyük bir çığır açmaya devam ediyor. Tüm oyun firmalarının bir yandan mobil oyunlar üretmeye başlamalarından da anlamamız lazım. Blizzard bile mobil oyun sektörüne giriyor gibi, merakla beklemedeyiz.

9. Bulut Oyunları

Bulut teknolojisinin geliştiğini söylemiştik, bu teknoloji ile oyunların yükleri bir hayli azalıyor ve oyunların hafıza gereksinimleri düşüyor. Bulut teknolojisi aynı zamanda sunucu taraflı limitleri azaltıp bize tüm oyunların online olarak ulaşmasını sağlıyor. Atlanmaması gereken bir teknoloji altyapısı olduğunu unutmayalım.

10. İstediğin An İstediğin Oyun

Bu ne demek, şöyle anlatalım. Artık bir oyunu denemek için gigabyte’larca oyun dosyası indirme döneminin sonuna geliyoruz. Aynı twitch’ten oynayanları izlermiş gibi oyun oynayacağımız günler yakın, oyun dosyalarını stream yaparken oynayabilme teknolojisi yavaş yavaş yayılıyor ve çok yakında birçok oyun için geçerli olmaya başlayacak.

Teknoloji işte, bir yandan harika yazılımlar yazılıyor, bir yandan medikal konularda gelişmeler kaydediliyor, bir yandan hayatımız hızlanıyor, bir yandan da oyunların eğlencesi katlanarak artıyor.  Bazı gelişmeler korkutucu olsa da merakla beklemiyor mu insan? Cevabını size bırakıyoruz!

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK