PAYLAŞ

World of Warcraft: Legion genişletme paketinde yapılacak en büyük değişikliklerden biri Honor sisteminin tamamen yenilenmesi olacak. Blizzcon’da açıklanan yenilikler arasında yeni Honor sisteminden çok az bahsedildi, bunun da sebebi bu yeni Honor sisteminin Gamescom 2015’te Legion ile birlikte açıklanmış olmasıydı. Şimdiye dek öğrendiklerimize bakılırsa yeni Honor sistemi PvP sistemini çok daha çekici bir hale getirecek. Peki bu sistemle ilgili ne biliyoruz?

Honor Level ve Prestige Rank

Öncelikle bahsedilmesi gereken, Honor artık oyun içi bir alışveriş birimi olarak kullanılmayacak. Daha çok Experience gibi bir rolü olacak ve artık PvP level’ımızı arttırmaya yarayacak. PvP level’ı, karakterimizin normal level’ından bağımsız yeni bir sistem ve bize PvP amaçlı kullanabileceğimiz yeni yeteneklerin kapısını aralıyor. Sadece PvP ortamında kullanılabilecek olan PvP talent’larının şöyle bir görüntüsü olacak:

Legion Honor Sistemi

PvP level’ımızı 50’ye kadar arttırabiliyoruz ve seviyemiz ilerledikçe yeni Talent’lar açılıyor. Gördüğünüz gibi PvP level 1 olmamız ile Gladiator’s Medallion yeteneğini kazanıyoruz, PvP trinket’ı olarak bildiğimiz eşya, artık bize bir Ability olarak geliyor. Level 10’a gelene kadar sol sütundaki tüm Talent’ları aktif etmiş oluyoruz, Blizzard’ın açıklamalarına göre bu seviyeye gelmek çok zaman almayacak. Yani PvP oynamaya başladıktan kısa bir süre sonrasında PvP’de kullanabileceğimiz temel talent’ları alabilmiş olacağız. Bundan sonrasında ise işler daha zevkli hale geliyor, PvP seviyemiz arttıkça her Talent sırasına 1 alternatif geliyor.

Legion Honor Sistemi

Bu da bize alternatif oyun şekilleri sağlamaya yarıyor. Örnek olarak ilk level’da aldığımız Gladiator’s Medallion yerine, bize uygulanan tüm Crowd Control efektlerinin süresini %25 kısaltan pasif bir talent alabiliyoruz, veya 5 saniye üzerinde kontrolünüzü kaybetmenize sebep olan özelliği otomatik olarak kaldıran, 1 dakika Cooldown’a sahip bir Talent alabiliyoruz. Tamamen bizim isteğimize bağlı.

Peki level 50 olduğumuzda ve tüm talent’ları aldığımızda iş bitiyor mu? Hayır, Prestige Rank denilen sistem ile PvP seviyemizin limiti artıyor. PvP level’ımız 50 olduğunda isteğimize bağlı olarak PvP level’ımızı sıfırlayıp, Prestige Rank 1’e erişiyoruz. Tüm PvP level sistemi yeniden başlıyor ve tekrar 50 olduğumuzda kendimizi Prestige Rank 2’ye çıkarabiliyoruz. Prestige Rank, adından da anlaşılacağı üzere bize oynanış üzerine faydalar sağlamamakta ama prestijimizi arttırmak, Portre görüntüsü, Mount’lar ve özel Artifact silah görüntüsü gibi ödüller veriyor.

PVP Portre

Bu sistemin gelişi ile PvP’de belli bir seviyeye ulaşmış karakterlerin bile oynaması için bir amacı oluyor.

PvP Item’ları, Stat’lar, Denge

PvP ile ilgili yeni bilinmesi gereken şey, artık PvP için özel bir stat ve item level gerekliliği olmayacağı. Legion ile artık PvP savaşlarına giren tüm oyuncuların seviyeleri ciddi anlamda birbirlerine yaklaştırılacak, artık PvP’de item level’a bağlı oluşacak güç farkının önüne geçiliyor. İlk açıklamalara göre, yeni level 110’a gelmiş ve Battleground’a girmiş bir oyuncu ile üzerinde Mythic raid’lerden toplanmış oyunda bulunan en güçlü sete sahip oyuncu arasındaki fark %9 seviyesinde olacak. PvP sayesinde item kazanmaya tabi devam edeceğiz, şimdilik anlaşılanlara göre bu eşyalar kazandığımız kutulardan ödül olarak çıkacak. Bu şekilde de PvP ortamında oyuncuların item seviyesinden çok yeteneklerinin ön plana çıktığı savaşlar yaşayacağız. Bu dengenin korunması için ayrıca Set Bonus’ların, Trinket’lerin ve Enchant’ların PvP’de aktif olmayacağını görüyoruz. PvE ve PvP eşya ayrımının artık olmayacağını hatırlatalım.

Yeni Honor sisteminin gelişi ile PvP alanlarına girildiğinde eşyaların üzerindeki Stat’ların da önemi olmayacak, çünkü her Spec bir PvP savaşına girdiğinde kendisine dair önceden belirlenmiş Stat’ları kullanacak. Bu da genel PvP dengesinin korunmasında büyük rol oynayacak, çünkü bir Spec’in çok güçlü / çok güçsüz olduğu hissedilirse bu Stat’lara müdahale edilerek denge sağlanabilecek.

 

2 YORUMLAR

  1. eski bir oyuncu olarak, bu sistem gene yeni kulanıclar için dizayn edilmişe benziyor.
    Eski oyuncularını her pakkette git gide unutuyor bu oyun.
    Mesela; forumlarda oyuncularının eski talent sistemini özlediklerini vurgulamasına rağmen, sırf oyun kolay olsun diye kulakardı ediyorlar.

BİR CEVAP BIRAK