PAYLAŞ

Mythic Dungeon’lardan daha iyi ödüllere sahip ve daha zorlaşmış halleri olan Mythic+ yani Mythic Keystone Dungeon’lar, 21 Eylül’de açılıyorlar. Blizzard, Legion eklenti paketinde 5 kişilik Dungeon’ların büyük önem kazanacağını ve sürekli güncel tutulacaklarını açıklamıştı. Dungeon’ların önemlerini koruyabilmeleri için yapılan Mythic Keystone sistemini, Diablo’daki Nephalem Rift’lere benzetebiliriz. Basitçe söylemek gerekirse, sistemin mantığı siz Dungeon’ın ne kadar zor halini tamamlayabilirseniz, o kadar iyi ödüllere sahip olacaksınız.

Yeni sistem sayesinde, Raid’lere girmeyen veya giremeyn oyuncular da çok güçlü eşyalara sahip olabilecekler. World of Warcraft’ın Dungeon’lara hak ettikleri itibarı teslim etmesi bizce çok doğru bir hamle oldu. Eklentilerin 2. haftalarında önemini yitiren Dungeon’lar yerine uzun soluklu, meydan okuyan ve tatmin edici ödüllere sahip Dungeon’lar oyuncuların işine gelecektir. Ayrıca bildiğiniz üzere 7.1 Patch’i ile Karazhan, Dungeon olarak dönecek. Karazhan’ın, Mythic Dungeon’lardan çok daha uzun ve biraz daha zor olacağı açıklanmıştı. İlk 10 kişilik Raid ünvanına sahip Karazhan’ın şimdilerde gayri resmi de olsa ilk 5 kişilik Raid olduğu konuşuluyor. Tüm bunlardan çıkardığımız sonuç, Legion için size 4 arkadaş yetecek. Mythic Keystone Dungeon’ların detaylarına gelirsek:

Mythic Keystone

21 Eylül’den sonra yapacağınız ilk Mythic Dungeon sonunda bir Mythic Keystone ile ödüllendirileceksiniz. Bu Keystone rastgele bir Dungeon yapmanızı isteyecek. Fakat bu rastgele Dungeon, sizin girmeye hak kazandığınız Mythic Dungeon’lardan birisi olacak. Yani Court of Stars ve Arcway Dungeon’ları için gereksinimleri tamamlamadıysanız, Keystone’unuz sizi bu 2 Dungeon’a göndermeyecek. Bu iki Dungeon’a girme hakkını neasıl kazanacağınızı Reputation Rehberimiz’in Suramar bölümünden öğrenebilirsiniz. Kazandığınız bu ilk Mythic Keystone’un sizden yapmanızı istediği Dungeon’a “Mythic Level 2 Dungeon” diyoruz.

legion-mythic-keystone-dungeon-tanitim

Mythic Keystone’ları Kullanmak

Mythic Level 2 Dungeon’a girmek için sistemin sizi gönderdiği Dungeon’ın Mythic zorluk seviyesine gitmeniz ve ardından içeride bulunan Font of Power’a Keystone’unuzu takmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız, Dungeon Mythic+ seviyesine çıkmayacak, Mythic seviyesinde kalacaktır.

Keystone’unuzu kullandığınız anda, zaman sayacını başlatmış olursunuz. Bu sayaç size Dungeon’ı ne kadar zamanda bitirmeniz gerektiğini belirtir. Vaktinde bitirdiğiniz Dungeon sizi bir üst seviye Mythic Keystone ile ödüllendirir, aksi halde Keystone’unuz tükenecektir. Dungeon sonundaki ödülleriniz bu durumla bağlantı değildir, zamanında bitirmeseniz bile ödülleri alabilirsiniz. Tükenen Keystone’u üst seviyeye çıkartmak için o Dungeon’ı bir daha deneyebilirsiniz fakat bu sefer Dungeon sonunda bir ödül kazanamazsınız.

Not: Mythic Keystone Dungeon’ları bitirmeniz gereken süreler kısıtlıdır fakat Challenge Mode Dungeon’larındaki kadar acımasız süreler olmadığını da söylememiz gerekir.

Mythic Keystone Dungeon’ların Değişen Mekanikleri

Her bir sonraki seviyede düşmanların canları ve yaptıkları hasar miktarı artar. Bunun yanında Mythic Keystone Level 4, 7, ve 11 seviyelerinde yeni mekanikler eklenir. Bu yeni mekaniklerin bazıları şöyle:

 • Raging – Boss haricindeki düşmanlar %30 cana düştüklerinde Enrage olurlar ve yaptıkları hasar %100 artar.
 • Bolstering – Boss haricinde bir düşman öldüğünde, yakınındaki müttefikleri güçlendirir. Canları ve hasar miktarları %20 artar.
 • Skittish – Düşmanlar, Tank’ınızın yarattığı tehditi daha az önemsemeye başlar ve diğer grup üyelerine saldırırlar.
 • Volcanic – Savaş sırasında düşmanlar, uzaklarında bulunan oyuncuların ayaklarının altına hasar görmelerine sebep olan alevler gönderirler.

Bu mekanikler, Mythic Keystone’larınızda belirtilir ve o hafta boyuncu bütün oyuncular için mekanikler aynı olacaktır. “Benim Keystone’um seninkini döver” muhabbeti olmayacak.

Mythic Keystone Ödülleri

Mythic Keystone Dungeon’ını yaparken değil, Dungeon’ı bitirdiğiniz zaman ödüllere sahip olabileceksiniz. Dungeon’ın sonunda bir sandık sizi bekliyor olacak. Bu sandıktan, grubunuz için 2 tane yüksek kalite eşya çıkar. Mythic Level 2’den kazanacağınız eşyaların alt seviyesi 845 ilvl olacak, Mythic Level 10 seviyesinde ise ödüllerin alt seviyesi 865 ilvl’dır.

Not: 21-28 Eylül arasında yapacağınız Mythic Keystone Dungeon seviyesi için eşyaların standart olarak düşüşlerine 850 ilvl sınırlaması getirilmiştir. (Bu eşyalar Warforged veya Titanforged olarak yine de daha yüksek seviyeye çıkabilir, üst limit bu yama boyunca 895 olacak.) Bunun sebebi Raid’lerde oyuncuların büyük avantaja sahip olamaması olarak açıklandı. 28 Eylül haftasıyla birlikte bu sınırlama ortadan kalkacak ve Mythic seviyesine göre temel eşya seviyesi yükselmiş olacak.

Diğer kaynaklardan kazanabildiğiniz eşyalarda olduğu gibi, Mythic Keystone sayesinde gelen ödüller de Warforged ve Titanforged olabilirler. Bu sayede 895 ilvl’a kadar yükselmiş eşyalara sahip olabilirsiniz. Düşen eşyaların güçlenme mekanikleri ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Mythic Keystone Haftalık Ödülü

Zamanı dolmadan bir Mythic Keystone Dungeon bitirdiğinizde, ertesi hafta başında sizi Order Hall’unuzda bir ödül sandığı bekliyor olacak. Bu sandıkta, önceki hafta yaptığınız en yüksek Mythic seviye Dungeon göz önünü alınarak, o seviye ayarında garanti bir eşya kazanacaksınız. Önceki hafta eğer Mythic 10 seviyesini tamamlayabildiyseniz kazanacağınız ödülün seviyesi 880 ilvl olacak. Ayrıca yeni haftanın baz seviye Mythic Keystone’unu da bu sandıktan alabileceksiniz.

8 YORUMLAR

 1. Paylaşımın için teşekkürler. Merak ettiğim bir şey oldu yazınızı okurken. Dungeon seviyesi yükseldikçe düşmanların canı ve verdiği hasar artıyor demişsiniz. Bunlar dışındaki savunma mekanizmaları artmıyor mu peki? Sadece can ve hasar mı?

  • Keşke öyle olsa:) Zorluk seviyesi arttıkça baya bir özellik ekleniyor. Haberde yazdığımız Raging, Bolstering , Skittish, Volcanic gibi özellikler kazanıyorlar. Bunların yanında Boss haricindeki moblar, heal alma oranımızı düşürebiliyorlar, normalde olmayan ekstra düşman grupları ekleniyor. Yani derece arttıkça Dungeon’lar baya zorlaşabiliyor 🙂

  • Merhabalar, mythic keystone kazanmak için bir tane baz level yani mythic 0 dediğimiz dungeon tamamlaman gerekiyor. Son Boss’dan mythic keystone alabileceksin.

 2. merhabalar bir sorum olacak . mythic 8 lvl bir dungeon yaptıgımı varsayalım. partide yalnızca 8. seviye sahip keystone bende olmasımı gerekiyor yoksa diger parti üyelerinde aynı seviye ve aynı zindana ait keystone olmasımı gerekiyor

  • Bir kişide Keystone olması yeterlidir. Dungeon’ın başında çıkan ufak bir bölüm oluyor oraya kim kaç level Keystone’unu takarsa dungeon o seviyeye geliyor diğerler oyuncuların Keystone’u olup olmaması önemli değil.

BİR CEVAP BIRAK