PAYLAŞ

Legion’ın WoW dünyasına getirdiği birçok yenilikten biri hiç süphesiz Loot sistemi oldu. Yeni Loot sistemi ile eşyalarımızı kazanabileceğimiz bölgelerin sayısının bir hayli arttığını duyurmuştuk, artık oyundaki en iyi eşyalara erişmek için Mythic zorlukta raid yapmak şart olmayacak. Ama bu, oyunun en zor içeriğini tamamlayan Raider’ları gözardı etmiyor tabii.

Legion Yeni Loot Sistemi

Eski Loot sisteminde bildiğiniz üzere her zorluk seviyesinin standart bir eşya gücü seviyesi (Item Level) vardı. Normal Dungeon’lardan düşen eşyalar Item Level 600, Heroic Dungeon’lar 615, Normal Raid 630, vs. gibi. Düşük bir ihtimal ile de bu eşyalar Warforged olarak düşüyor ve takribi 6 iLvL yüksek oluyorlardı. Yeni sistemde ise bu konu üzerinde oynamalar yapılmış.

Legion’a ilk girdiğinizde herhangi bir yerden ödüllere baktığımızda, eşyaların 800+, 815+, vb gibi bir iLvL ile gösterildiğini göreceksiniz. Bu bize düşebilecek minimum eşya seviyesini gösteriyor. Yeni sisteme göre düşecek eşyalar belirli bir şans ile, olması gerekenden 5 iLvL yukarda olabilmesi için bir zar atacak. Basitçe örnek verirsek, bir World Quest yaptık ve teslim ettiğimizde 815 iLvL eşyaya sahip olacaktık. Bu eşya bize teslim edilecekken oyun içinde bir şans zarı atılıyor ve düşecek eşya 820 oluyor. Ama daha bitmedi. Her başarılı zar sonrasında oyun bir kez daha zar atıyor. Bu şekilde 825, 830, 835 gibi eşya güçleniyor ve son başarısız zar sonunda çantamıza geliyor.

Bu şu anlama geliyor: Eğer çok şanslıysanız 815 olması gereken bir eşya size 895 olarak bile düşebilir. Bu durumda hemen çıkıp bir tane de piyango bileti almanızı öneriyoruz.

Peki Warforged ve Titanforged Nedir?

Bahsettiğimiz yeni Loot sistemi ile düşen eşyalarda Warforged veya Titanforged adı verilen bir başlık görüyoruz. Bunun oyun içinde bir etkisi yok, sadece şanslı olduğunuzu sergilemeniz için eklenmiş basit bir gösterge diyebiliriz. Eğer düşürdüğünüz bir eşya +10 iLvL ile düşerse ismine Warforged ekleniyor. Eğer +15 veya üzeri düşerse ise Titanforged ismi ile anılıyor.

Blizzard +15 eşya düşürenlerin Titan’lar tarafından kutsandığını biraz belirtmek istemiş kısaca.

Bonus Limiti Var mı?

Ne yazık ki evet var. Takdir edersiniz ki, ilk patch’te erişilebilecek maksimum Item Level 895 civarı olacakken, ilvl 950 bir eşyaya sahip olmanız istenmiyor. Bu eşyaların her zaman bir üst limiti olacak ve bu limit varolan içeriğe göre Blizzard tarafından belirlenecek. Legion ilk çıktığında birkaç hafta (henüz ne kadar süre olduğu belli değil) Emerald Nightmare Raid’i ve Mythic Dungeon’lar açık olmayacak. Bu sebeple oyuncuların maksimum alabileceği iLvL 850 olacak. Raid açıldığında ise bu limit 895’e çıkarılacak.

Raid Yapmanın Ne Anlamı Kaldı?

Birçok oyuncu Raid’lerin gereksiz olduğunu düşünmeye başladı ki bu düşünce aslında yanlış. Çünkü bahsettiğimiz gibi insanlar Mythic Raid seviyesinde eşya düşürebilecek ama bunun için çok fazla şanslı olmaları gerekecek. İşin içine gereken Omuzluk, Pelerin vs gibi tüm eşyalar girdiğinde insanların kendilerini sadece dışarıda World Quest yaparak Full set’e çıkarmaları istatistiksel olarak pek mümkün olmayacak, çünkü bu görevler size 815+ eşyalar verirken Raid’lerden zorluğuna göre 850+, 865+ gibi eşyalar gelecek. Böylelikle Raid yapan oyuncuların daha güçlü eşyalara daha erken ve daha yüksek şansla erişme şansı olacak.

Ayrıca Raid’lerin tek loot kaynağı olmadığını belirtmiştik, artık sürekli zorlaşan Mythic Dungeon’lar ile de bu seviyelere kadar yükselebilmek mümkün olacak. Yani Hardcore oynamak isteyen oyuncuların Raid günlerinde Raid, kalan günlerde Mythic Dungeon’lar yapabileceğini söyleyebiliriz. Raid yapmak istemeyenler ise Mythic Dungeon’lar ile eşya kazanmaya devam edebilecekler.

PvP Oyuncuları Ne Yapacak?

PvP oyuncular da bu sistemde unutulmadı. Rated Battleground veya Rated Arena yapan oyucuların da Rating’lerine göre kazandıkları maçlardan düşen ödül kutularından yüksek seviye eşyalara sahip olmaları mümkün olacak. Örnek verilirse, normal Battleground yapan bir oyuncunun kutusu 800+ eşya atabildiği için bu oyuncunun 840 seviyesinde bir eşya alması için bir hayli şanslı olması gerekecek. Ama yüksek Rating’e sahip oyuncunun kutusundan 840+ eşyalar düştüğü için çok daha yüksek seviyelere çıkması kolaylaşacak. Yine de PvP ortamında Item Level farkının oyun tarafından yumuşatılacağını hatırlatalım. (Aradaki her 10 iLvL farkı için oyuncular arası %1 güç farkı olacak. Detayları Yeni PvP Sistemi incelememizde okuyabilirsiniz.)

Yani sistemden anlayacağınız gibi artık tek bir eşyaya düşürmek sizin için o defteri kapatmak anlamına gelmeyecek. Her slottaki her eşyayı tekrar düşürerek yeni bir zar attırıp daha da iyisine erişmeniz mümkün olacak.

Yeni sistemde en azından oyundan kolay sıkılmamızın önüne biraz geçilecek gibi görünüyor.

 

3 YORUMLAR

  1. çok mantıklı birşey yapmışlar bi süre sonra bazı şeyleri yapmanın hiçbi anlamı kalmıyordu. artık millet farm yapsın diye yeni bir seçenek geçmiş bence çok akıllıca.
    ayrıca siteniz harika müdaviminiz oldum elinize sağlık:D

    • Teşekkürler. Evet WoW’un açık problemlerinden biri ödüllerin spesifik yerlerden alınabiliyor oluşuydu, bu sebeple hitap ettiği oyuncu profili her alanda daralıyordu. Bunu genişletmek için böyle bir mantığı gerçekleştirmişler, oyuna güzel bir hissiyat katacağı kesin.

  2. Bence ne olursa olsun Mythic raid de düşen itemlar daha iyi olacaktır ilvl olarak daha yüksek olmasa bile vereceği 4 set bonus ve trinketler daha özel on use özellik yada proc mantığı ile çalışan en iyileri olacaktır. klasik dungeon World droplar yine sadece stat veren set hissi ve gücü etkisi çok daha basit olacak itemlar vericektir belki ilvl olarak yüksek olabilir ama ben çok ümitlenmek istemiyorum. Asla bir Mythic Raid item i Diğerleri ile aynı güçte olamaz bence. neyse legion da görücez bakalım.

BİR CEVAP BIRAK