PAYLAŞ

Simurg Gaming’in Hearthstone Terim Rehberi’ne hoşgeldiniz. Hearthstone içinde çeşitli terimler ve bunlara bağlı oyun mekanikleri içerdiği için bir Türkçe rehberin çoğu oyuncuya faydalı olacağını düşündük. Bu yüzden oyun içerisinde veya sizlere hazırladığımız içeriklerde denk geldiğiniz terimlerin açıklamalarını buradan inceleyebilirsiniz. Alfabetik sıraya göre sıralanmışlardır. Aklınızda kalan, açıklamasını anlamadığınız veya eklememiz istediğiniz kısımları en alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Area of Effect: Belirtilen alandaki tüm karakterleri etkiler.

Battlecry: Elinizde Battlecry özelliğine sahip bir kart board’a indiğinde anında o özelliği kullanabilir anlamına gelir.

Board: Yaratıkları dizdiğimiz ve savaştırdığımız, kısaca masa diye tabir ettiğimiz oyun alanı.

Card Draw: Özellik aktif olduğunda bir veya birden fazla kart çekmenizi sağlar.

Charge: Oyunda normalde elimizden yeni indirdiğimiz bir yaratık, indiği Turn Summoning Sickness nedeni ile saldırma şansına sahip değildir. Ama Charge özelliği olan yaratıklarda bu geçerli değildir, masaya indiği an saldırabilir.

Choose One: Sadece Druid Kartlarında bu özelliği görebiliriz. İki özellikli kartlar (Örn. Wrath), Kartı kullandığımız zaman bize iki seçenek sunar ve bunlardan birini seçmemizi ister.

Combo: Sadece Rogue kartlarında bu özelliği görebiliriz. Üstünde Combo yazan kartlar ve özellikleri, aynı turn içerisinde bu karttan önce bir başka kart oynamışsanız aktif olurlar.

Copy: Mevcut bir kartın kopyasını çıkarır.

Counter: Sadece Mage’in Counterspell kartında olan bu özellik, rakibin oynayacağı ilk spell’i ortadan kaldırır, etkisiz kılar.

Deal damage: Mevcut bir karaktere hasar vermek.

Deathrattle: Deathrattle özelliği olan yaratıklar, öldükleri zaman Deathrattle özelliğini aktif hale getirir.

Deck: Deste anlamına gelir. Genelde destenizdeki henüz çekilmemiş kartları ifade eder.

Destroy: Bir yaratığı veya silahı yok etmek.

Discard: Warlock’ta görülür. Elinizden bir kartı feda etmek anlamına gelir.

Discover: League of Explorers ile gelen yeni özellik. Ekranınıza 3 adet Hero’ya özel kart çıkarır, birini seçip elimize koymamızı sağlar.

Divine Shield: Üstünde Divine Shield olan yaratıklar, ilk aldıkları hasardan etkilenmezler, bu hasar ile birlikte kalkan kalkar.

Equip: Hero’nun silah takması anlamına gelir.

Enrage: Enrage özelliği olan yaratıklar, hasar yedikleri zaman Ekstra özellik elde ederler. Health’leri fullendiğinde eski haline dönerler.

Freeze: Donma efektine yakalanan karakterler, bir sonraki turn saldıramazlar.

Hand: Elinizdeki kartları ifade eder.

Forgetful: Yaratığın % 50 şans ile başka bir düşmana saldırmasına neden olur.

Immune: Immune özelliğini alan karakter / yaratık hiçbir şekilde hasar almazlar.

Inspire: Inspire özelliği bulunan yaratıklar, Hero Power kullanıldıgında özelliklerini aktif hale getirirler.

Joust: Joustlu kartlar oyuna girdiğinde, her iki oyuncunun destesinden rasgele birer kart çeker ve açılır. Joust’lu kartı açan oyuncunun kartı daha yuksek manaya sahipse, Joust özelliği devreye girer. Ortaya açılan 2 kart oyuncuların destelerine geri konur.

Mega-Windfury: Her turn 4 kez saldırma özelliği. Şu an sadece V-07-TR-0N da mevcut.

Mind control: Hedeflenen yaratığın kontrolü diğer oyuncuya geçer.

Mulligan: Başlangıç destemizi oluşturma olarak adlandırabileceğimiz bu terim, oyun başında elimize gelen 3 karttan beğenmediklerimizi desteye geri gönderip yenilerini alma işlemine denir.

Poison: Poisonous özelliği olan yaratıklardan hasar alan yaratıklar, canları ve özellikleri ne olursa olsun ölürler. Poison’a sahip yaratıkların portrelerinin altında yeşil bir iksir şişesi görseli vardir.

Put into Battlefield: Destenizden veya elinizden bir kartı direkt oyuna indirir.

Restore Health: Bir yaratığın veya Hero’nun canını belirtilen oranda arttırır. Ama bu artış Hero için 30’u geçemez.

Return: Hedeflenen yaratığı sahibinin eline geri yollar.

Overload: Shaman’da görülen bir özelliktir. Overload (x) yazan yaratıklar veya Spell’ler kullanıldığında, bir sonraki turn x yerine yazan mana kadar mananızı eksiltir. Kısacası bir sonraki turn kullanacağınız Mana kristallerini öncesinden ödünç alırsınız diyebiliriz. Genelde düşük mana gerektiren güçlü kartlardır, ama bir sonraki turn ekrana boş boş bakma olasılığınızı arttırlar.

Secret: Secret’lar adından da belli olduğu gibi gizli kartlardır. Siz ne oldugunu bilirsiniz ama rakip bilmez ve sadece rakibin kendi turn’ü esnasinda yaptıgı hareketlere göre aktif hale gelirler.

Silence: Silence’lanan yaratığın üzerindeki ekstra tüm özellikler kaldırılır.

Stealth: Oyuna Stealth, yani görünmez olarak giren yaratıklar; saldırmadıkları sürece saldırıya uğramaz veya direk spell’lere hedef olmaz. Ancak Flamestrike veya Arcane Missiles gibi alan hasarları veren veya rastgele dagılan spellere hedef olabilirler.

Spell Card: Yaratık kartlarının tersine masaya inmeden direkt olarak Hero’nuz ile yapacağınız özellikler, Spell olarak adlandırılır. Örnek olarak ConsecrationFireballSap gibi kartlar gösterilebilir

Spell Damage: “Spell Damage +X” yazan yaratıklar, Spell hasarınızı X kadar arttırır.

Swap: Yaratığın can puanını ve saldırı puanını yer değiştirir.

Summon: Belirtilen yaratığı oyuna sokar. Elden oynama şeklinde değildir. Genelde Battlery veya Deathrattle gibi özelliklerle aktif olur.

Summoning Sickness: Oyunda masaya inen kartların, bulundukları Turn saldırı şansına sahip olamamaları durumudur.

Taunt: Taunt özelliği ile yere indiğimiz bir yaratık, ortadan kaldırılana kadar diğer yaratıklar ve Hero’lar tarafından saldırılması mecburi olan yaratıktır. Masada Taunt’lu birden fazla kart varsa herhangi birine saldırabilirsiniz ama Taunt özelliği olmayan kartlara direkt hasar veremezsiniz.

Transform: Bir yaratığın özelliğini kısmen veya tamamen değiştirmek anlamına gelir.

Turn: Rakiple sırayla hamleler yaptığımız sürelerin her birine verilen ad.

Windfury: Windfury özelliği olan yaratıklar veya silahlar, her turn 2 kere saldırabilirler.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK